Ručníkový den po patnácté a Mikuláš po deváté

25. května si mnoho lidí připomíná spisovatele Douglase Adamse, uctívají jeho památku nejnezbytnější věcí mezihvězdných stopařů – ručníkem. 25. května se taky narodil Mikuláš, docela pěkné datum si vybral, i když měl být původně už patnáctého a sekl se o rok, pokud chtěl mít rodné číslo vyvážené. Takhle je 06, což při rychlých počtech dává devět let, které jsme o víkendu oslavili. Dětem tady sepisuju každoročně, jací jsou, co umí nového, jaké mají zájmy a mám pocit, že toho bude míň tím, jak vývoj už není natolik překotný. No a možná mi to časem i zatrhnou, jestli to zjistí. Na druhé straně za nějakou dobu si třeba i rádi přečtou, jak jsme je viděli my.

P5022511_a

Čím začít? Školou? Nuda – asi by řekl Mikuláš, kdysi nadšený prvňák. Za tři roky se samozřejmě otrkal, do školy se mu extrémně nechce, asi jako skoro každému. „Nejlepší by bylo, mami, kdyby škola byla dva měsíce a zbytek roku prázdniny.“ Zatím se učí dobře, občas něco nepochopí hned (jak se pak zjistí většinou, že nedává pozor), ale ještě mu to zatím dokážeme vysvětlit. V češtině to snad budeme zvládat i do budoucna, ale s matematikou si přestanu být jistá asi velice záhy. Nejvíc ho baví „infoška a tělák“, naprosto nenávidí výtvarku. Není zrovna malíř, navíc trochu čuňátko, ale učitelka jim nepřidává (mají na výtvarku jinou), když jim neustále vytýká, jak to mají zase ošklivé a zprasené – tohle mě teda docela štve, že učitelky dělávají, ubila v něm i sebemenší chuť něco zkusit nakreslit. Že je patla, uznávám, i docela škrábe – když se snaží, tak ne, ale on to hlavně potřebuje mít rychle. Ale já si říkám, že důležitější je mít to dobře než krásně. A kdo kdy viděl můj či wuxiův rukopis, není pochyb po kom mládežník je. Jo a taky na něj musím prásknout, že má v tomhle pololetí dvě poznámky, jednou se pral, což nás doma vlastně malilinko potěšilo. Nikdo bychom to do něj neřekli 🙂

2015-05-09 18.28.44

Co ho zajímá? Samozřejmě počítač, mobily, tablety, hry – to přestává vnímat, což mě trochu trápí, ale zatím je to řešitelné, ještě máme páky na to ho od her vyhnat. Hráč je teda ale obecně, miluje deskovky a karty. Rád jezdí na kole, na lyžích, v zimě zkouší brusle, v létě trochu skate. Nemusí kolektivní sporty a s míčem teda nic moc, fotbal vůbec neoblibuje. Ale jinak je to kluk, jak když vyšije. Když jsme mu vybírali kroužky nebo sport, nepřišel nám na něco přímo jasně nadaný. Ale v tom asi není výjimka, takže jsme trošku hledali, kam ho tak směřovat. Zkoušel pingpong, protože ho hrál táta a děda, chodil na atletiku, ale moc ho to nebavilo (ale v tomhle oddíle si teda zrovna nejsem jistá, jestli to nebylo trenéry, když vidím tu odpadovost dětí), začal hrát šachy, dokonce i na pár turnajích byl. Hrát se jakžtakž naučil, ale přeborník nebude, na druhé straně šachistu bych z něj fakt mít nechtěla. Takhle měl kroužek v rámci družiny, pohrál si, ale myslím, že pokračovat chtít nebude. Druhým rokem hude na flétnu, sice už necvičí s nadšením jako dřív, ale přestat hrát nechce. A já ho v tom podržím, čím déle u nástroje vydrží, tím asi líp. Na škodu to rozhodně není.

20150513_182354

Tady nácvik na první místo 🙂

Při vybírání jsme se nakonec (a pro něj asi naštěstí) odklonili od vlastních tendencí a nesplněných snů, od toho vést dítě podobnou cestou, kterou jsme šli my. Pingopong jsme nakonec zavrhli, plavání zatím taky – jeho trable s vodou jsem tu už dávala ve známost. Ale vodě na chuť přišel, ve škole se naučil, sice nemá super styl, ale plave, ve vodě se vůbec nebojí a konečně si ji užívá. Teď tedy říkala doktorka, že je trochu křivý a že plavání by mu neublížilo, tak uvidíme, co s tím příští rok vyvedeme. Vzhledem k Mikově neuvěřitelné zálibě v mapách jsme se nakonec rozhodli dát ho na orienťák (mě do něj kdysi vehementně nutili a já se šprajcla a do dospělosti jsem s tímhle sportem měla trochu problém), ale vypadá to zatím, že jsme se trefili. Na tréninky chodí rád, teď už občas jde i na nějaký závod. Škoda, že letos nezvládne soustředění, ale překrývá se mu se skautským táborem. Skaut je další věc, kterou jsme mu vybrali podle jeho povahy, ne například podle mých preferencí. Pro mě tyhle organizované oddíly vždycky představovaly něco hrůzného, jsem chaot a řád mi nic moc neříká, ale pro Mikuláše je to zase jako ulité, baví ho hry, baví ho výpravy – strašně rád poznává nová místa a to se mu tady plní. Doufám, že tam za ten rok zapadl a ještě uvidíme, s jakou přijede z tábora, ale zatím se zdá, že by chtěl pokračovat.

2015-05-20 17.21.54

Po závodě, lilo jako z konve

A jinak? Mikuláš je v podstatě pohodář, trochu lítostník, který se už ale ve většině případů svou lítost snaží zkrotit, případně si s ní odchází daleko od davu. Je vtipálek, čím dál tím víc, ironický, pohotový frkař. Se ségrou se samozřejmě pošťuchují, hádají, ale pořád na snesitelné úrovni. Pusu by jí teda už nedal, ale myslím, že se mají rádi a umí spolu vyjít, ač jsou oba tak rozdílní. Už s náma nemluví tolik jak dřív, semtam už cítím záchvěvy předpuberty, ale to už k tomu patří. Každopádně pořád to ještě hodně jde. I se rád přijde pomazlit, což si užívám, jak jen to jde 🙂 A ještě tradičně – váha 22 kg, výška 130 cm. Drobný hubeňour, který pro vtip nejde daleko.

PS: Příští kapitola: Jak pejsek s kočičkou maminka pekla narozeninový dort

Reklamy

6 comments on “Ručníkový den po patnácté a Mikuláš po deváté

 1. Sedmi napsal:

  Tak všechno nejlepší oslavenci 🙂
  Ten skaut zní dobře a orientak taky, mohla bys mi pls pisnout do mailu kam chodí? Vůbec by mě to nenapadlo, přitom May taky baví běhat, ale ne po okruhu, a baví jí mapy, takže moc díky za tip 🙂

  • valkil napsal:

   To by ji mohlo bavit, Mika přesně nebaví jen okruhy, les je zajímavější. Trenéři jsou fajn, zapálení, děti to tam evidentně baví. Běhá se v Krčáku a v zimě tréninky v tělocvičně v tvojí bývalé ZŠ 🙂 Pošlu info do mejlu, funguje ten, co se zobrazuje u wordpressových komentů? Pokud by ti nic náhodou nepřišlo, ozvi se.

   • Sedmi napsal:

    Diky, teď už to najdu. Mohlo mi to dojít 🙂 ten mail nefunguje

   • valkil napsal:

    Já si říkala, že to nejspíš nefunguje, před časem jsem ti tam posílala i nějaké info o tom skautovi 🙂 Co se týče orienťáku, hledej SK Praga. Jestli chceš kouknout i na toho skauta, tak oddíl stodesítka.

  • valkil napsal:

   Ahoj, přišel nám teď mail od skautů, dělají nábor a shánějí hlavně holky, tak jsem si na tebe vzpomněla. Posunuly se jim totiž děti do staršího oddílu a nabírají děti od té druhé třídy zhruba. Je to oddíl Stodesítka, tak mrkni, třeba zaujme 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s