11

Člověk ani nestačil okem mrknout a najednou má doma náctiletého. Pořád mě to nepřestává udivovat, jak nám ty děti rostou. A dospívají. A vlastně mě to pořád mrzí, že to nejde pozastavit. Aspoň na chvilku. Mikulášovi bylo jedenáct a končí první stupeň. Anabázi s osmiletým gymnáziem jsem tu už vypisovala, takže zasvěcení již vědí, že zatím bude pokračovat dále na ZŠ. A jak ho tak pozoruju, jsem vlastně čím dál raději. I když kdoví, co budu říkat, až na tom druhém stupni bude – na naší škole nemá zrovna dobrou pověst. Ale řešit to budu kdyžtak až posléze. Třeba bude mít i nadále štěstí aspoň na dobré třídní. Ta, co ji měl teď dva roky, byla úžasná. Víc takových!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Četla jsem si teď zápisek k jeho devátým narozeninám (minulý rok mi u obou v tomto směru nějak vypadl 🙂 ) a ono se toho tak strašně zase nezměnilo. Trošku poporostl, ale je to pořád střízlíček (141 cm, 27 kg). Už se nám malinko vzdaluje, ale pořád se ještě semtam přijde rychle přitulit. Nikdy nebyl mazel, tak i tyhle drobné chvilky si já hodně užívám. Je docela vtipný a má smysl pro humor. Učitelka mi vyprávěla, že je kašpar, že když něco předvádí, leží třída smíchy pod lavicemi. Je to kluk dvou tváří, protože když ho občas vidím mezi lidmi či dětmi, které nezná, řekla bych, že snad ani mluvit neumí. Je stydlivý a pokud se ho nějaké děti ujmou, zapojí se, sám ale první krok nikdy neudělá. To bude radši sedět samotný v koutě. Ale ve třídě má kamarádů dost, udělal si i partičku ve skautu, kam chodí pořád rád. Na orienťák chodí taky, ale tam to teda žádné velké seznamování nebylo, drží se holek od nich ze školy 😀 Holt při samostatném běhání v lese se stydlínům přátelství navazují těžko. Chvilku měl s orienťákem malou krizi, protože zatím to nevypadá, že by se měl umisťovat na nějakých předních pozicích, je ale pořád v první půlce žebříčků té kategorie a mně to prostě přijde fajn, že běhá. To je ta jeho touha po vítězství, ale už jsme si o tom pokecali, jak to je a vypadá to, že zatím chce pokračovat dál . Co mě udivuje, je pokračování s flétnou, pořád chce chodit dál. A to ho přitom do hraní doma musíme trochu, ne přímo nutit, ale prostě mu to připomínat.

2016-05-11 17.03.49

Co jinak? Počítač, jako všichni kolem, pořád ještě občas lego. Je z něj velký čtenář, když nesedí u počítače, nebo není venku, tak v něčem leží, ať už to jsou Čtyřlístky, časopisy nebo knihy. Letos přečetl celého Harry Pottera. Stěžoval si mi, že je to divný, jak některý jeho kamarádi vůbec nečtou. „Představ si, oni třeba dva měsíce čtou jednu tenkou knihu a já za tu dobu přečetl 700 stran.“ Možná bude po mamince 🙂 Další velká záliba je cestování, zeměpis, mapy, doprava. Miluje výlety a touží hlavně po cestách do zahraničí. Momentálně chce sbírat hlavní města a jedno z jeho přání k narozeninám byl výlet do Vídně – někdy příště sem hodím fotky. Čímž těší i mně, protože mám taky cestovatelské touhy. Třeba se někdy někam vydá i s matkou.

20170513_122413

Nejoblíbenější předmět: vlastivěda, zvlášť s přihlédnutím k zeměpisu. Dějepis ho ale taky docela baví. To si pak dovedeme dlouho vyprávět, zasazuju mu ty zatím povrchní informace trochu do souvislostí a s vděčností vzpomínám na svého učitele dějepisu z gymplu, který mě pro něj tenkrát nadchl. Městská doprava je další koníček, zkoumá trasy autobusů, tramvají, sjíždí různé fanouškovské dopravní stránky, kam i přispívá nápady na nové trasy. Máme ho doma vlastně místo idosu, když potřebuju vědět, kudy se kam dostanu, je nejrychlejší zeptat se Mikeše.

2016-08-13 19.13.552016-05-18-17-00-41.jpg

20170527_111048

Mám ho ráda, kluka mého jedenáctiletého, který je vtipný, zábavný, ale i stydlivý a lítostivý. Podle učitelky empatický, pomocný, co ho děti milují. A prý má kliku, že ho tak dobře znají, tudíž mu jeho občasné lítostivé výlevy tolerují (on tedy říká, že už skoro nebulí :)). Občas bych byla ráda, kdyby byl trochu průbojnější a trochu mi vadí, že sám sebe zbytečně podceňuje, což tatínek komentuje tak, že je celý úplně po něm. Vidí se v něm neuvěřitelně – takže ho taky občas trochu trápí ta neprůbojná povaha. Ale když bude po něm pokračovat i dál, má naději se s tou stydlivostí asoň trošku poprat. Ale kéž je pořád takový, když se usměje, když pronese nějakou hlášku, přijde mě líbnout. Je to prostě syn k nezaplacení.

20170401_165137

 

 

Reklamy

One comment on “11

  1. Sedmi napsal:

    Všechno nejlepší 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s