Franz Ferdinand

Někdy na podzim se Mikeš nechal slyšet, že se mu nelíbí vůbec žádná hudba. Pravda je, že jsme zaznamenali, že nemá potřebu nic hudebního hledat. Což nás trochu mrzelo. Tatínek, hlavním zaměřením hudební recenzent, jenž stále pod postelí skladuje tunu cédéček (a jaké tuny má nahrané v počítači, o tom raději ani nemluvím), milovník hudby všech možných i nemožných stylů a jeho synátor, že by byl hudební nemilec? To bychom se na to podívali. Ten den jsem z Mikuláše lámala, co tak zhruba poslouchají u nich ve třídě a říkala mu, že se mi nezdá, že by se mu vůbec nic nelíbilo, že nejspíš jen ještě nenašel to, co by mu sedlo. Když jsme přišli domů, udělala jsem po čase zase takový malý průřez různými styly, že se třeba chytí. (Občas nějaké písničky bral, ale tak nějak jednotlivě, hodně se mu třeba líbí Another brick in the wall, ale potřebu poslechnout si od Pink Floyd víc písniček, nikdy neměl.)

Nevím, proč jsem si vzpomněla zrovna na Franz Ferdinand, možná proto, že jsem je v té době znovu začala prohánět ušima a tak jsem vsadila na klasiku – Take Me Out. A hned ráda do černého. Zalíbilo se. Pak jsme ještě sjeli dost kapel, ale FF z toho pro Mikuláše vyšli jako nejlepší. Nechal si do mobilu nasázet všechny jejich desky a začal naposlouchávat. Take Me Out zůstala na vrcholu a už ji má jako vyzvánění. Zaradovala jsem se, že se mu líbějí a říkala z legrace, že bychom spolu mohli vyrazit na koncert. Kde asi tak hrají? Vancouver, Seattle, tak jo, letenky a frčíme. Den na to, co jsme toto probírali (a to nekecám), na mě na fb mrkla zpráva, že v únoru FF vydávají novou desku. No kruci, to by mohli po dlouhý době zase dorazit. A fakt že jo, snad hned ten den proběhla zpráva, že tu budou. Takže bylo jasno. Lístek jsme teda pořídili pod stromeček, aby bylo překvápko, a minulý pátek jsme vyrazili. Pro Mikuláše první velký koncert. Byl z toho patřičně vykulený. Fórum Karlín, kde se koncert konal, se ukázalo být skvělým prostorem, který disponuje příjemnými ochozy, takže napoprvé jsme mladýho nevzali do kotle, ale koukat pěkně z výšky. A že bylo co vidět! Navíc perfektní zvuk. Ale hlavně show. Bylo to neskutečně výborný a jsem fakt ráda, že zrovna první koncert si Mikuláš dal tohle. Já si zaskákala a zazpívala jak dlouho ne. Naštěstí jsem už měla v uších i novou desku, z které hráli 8 písniček (a přidali dalších 10 z předchozích alb, samozřejmě včetně Take Me Out). Mikuláš nadšen. Nějen ze samotné kapely, ale z všeho okolo, světel, skákajícího Alexe Kapranose, který naprosto strhával dav. No však kdy se vám poštěstí vidět, jak zpěvák donutí skoro celou halu, aby si při závěrečné písničce sedla na bobek a pak na povel vyskočila? Seshora to vypadalo výborně, svorně jsme všichni zařvali. A odcházeli se zalehlýma ušima, bolavýma nohama a nadšení, jak to tak u skvělých koncertů bývá.

20180309_221957

Já byla hrozně ráda, že tu byli, už jsem na jejich koncert čekala let. Měli jsme obří kliku, že když byli v ČR v roce 2004 poprvé, byli jsme u toho. Tenkrát už s prvním albem, které vyšlo toho roku, válcovali svět, ale tady moc známí nebyli. Prý snad v tu dobu ani ještě nebyla k dispozici jejich deska. Ovšem wuxia, toho času půsosíbí v Rock&Popu na ně naštěstí natrefil a naočkoval mě. A na koncert jsme vyrazili, tehdy za krásných 300 Kč. Roxy bylo narvané k prasknutí, ale povětšinou cizinci, Čechů tam bylo málo. Koncert to byl taky skvělý a já se těšila, až tu budou znovu. Což o to za dva roky dorazili na Love Planet, jenže v té době jsme měli miniaturního Mikešína, tak jsme se nevydali. Ani za pár let na Rock For People jsme nejeli, protože celkově moc nemusím fesťáky. A zvlášť u FF mám dojem, že v uzavřeném prostoru prostě vyniknou líp. A fakt to pořád umí rozjet. Od pátku mi zní jejich písničky v hlavě a novou desku potřebuju do auta. Ovšem vtipně máme jen přehrávač na kazety, takže jsme si ji vypálili na cd a pak přehráli na kazetu. Jako bych se vracela zpátky a ještě o dost let dále než k minulému koncert FF.

20180309_21301220180309_205823

 

 

 

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s